blogers
موسسه آموزش عالی خوارزمی نور


 شهرستان نور

شهرستان نور یکی از شهرستانهای استان مازندران ایران است. این شهرستان درمرکز استان واقع شده است و مرکز آن شهر نور است. نور یکی از قدیمی ترین نواحی شهرنشین طبرستان ( مازندران کنونی ) بوده که به گواهی تاریخ ، رستمدار نام داشته است . تمیشه نام پایتخت بخش ساحلی حکومت رویان بوده که بنای کنونی شهر نور بر آن قرار دارد . نام دیگر قدیمی آن که حتی ساکنان کنونی آن نیز گهگاه به جای نور به کار میبرند ، سولده است . نام کنونی نور از رودخانه نور گرفته شده که از کوههای البرز سرچشمه میگیرد و به رود هراز میپیوندد.

 تقسیمات کشوری

این شهرستان دارای سه بخش مرکزی ، بلده و چمستان میباشد . بخش مرکزی شامل شهرهای نور ( مرکز شهرستان ) ، رویان ( علمده )و ایزدشهر می‌باشد و از روستاهای مهم آن رستم رود ، تاشکوه علیا و سفلی است . بخش چمستان به مرکزیت شهری به همین نام که در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور ، در مجاورت شهرستان آمل قرار دارد . بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور قرار دارد و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس است .

 

بخش بلده: دهستان اوزرود- دهستان تتارستاق- دهستان شیخ فضل اله نوری

شهرها: بلده

بخش چمستان دهستان لاویج- دهستان میانرود- دهستان ناتل رستاق

شهرها: چمستان

 

بخش مرکزی شهرستان نور دهستان میان بند- دهستان ناتل کنار سفلی- دهستان ناتل کنار علیا

شهرها: نور، رویان و ایزدشهر

 

گردشگری

مناطق دیدنی این شهرستان شامل: پارک جنگلی نور- سواحل زیبا و پلاژ تفریحی در نور، رویان و ایزدشهر- قلعه پولاد بلده- خانه نیما یوشیج در یوش بلده- پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان- آبشار آب پری رویان- روستای پیمد- آب گرم و جنگل لاویج- سد و دریاچه الیمالات- برجهای آهودشت می‌باشد و همچنین یکی از روستاهای اطراف پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان به نام «سلیا کتی» می‌باشد.

جذابیتهای منطقه

پارک جنگلی نور :

درکیلومتر 5 نور به محمودآباد و در شرق نور با مساحت حدود 4000 هکتار از اوایل دهه 50 شمسی مـورد بهره برداری قرار گرفته و از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارک های خاور میانه است . انواع گونه های جنگلی مانند افرا ، ممرز ، توسکا ، انجیلی و ... در آن یافت می شود . رستوران مجهز و زیبا ، آلاچیق های متعدد چوبی پارک های بازی کودکان ، مسجد ، زمین های ورزشی از جمله امکاناتی است که آن را به یکی از تفرجگاههای مهم شمال ایران بدل کرده است . در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور محمودآباد جدا می شود ، سردر زیبای سنگی با ویژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که دیدنی است .

 

ساحل دریا :

طول خط ساحلی در شهر نور حدود 23 کیلومتر می باشد که به دلیل دارا بودن ساحل ماسه ای ،کم عمق ، حرارت مطلوب ، آب با املاح پایین ، ساحل سازی مناسب ، ایجاد طرحهای مناطق شنای امن برای خانمها و آقایان وامکانات رفاهی، هر ساله در فصل تابستان مسافران بی شماری را به خود جذب می کند .

آبشار آب پری :

برای رسیدن به آبشار آب پری باید فاصله 5 کیلومتری شهر نور تا شهر رویان را پیمود ، یک خیابان در وسط شهر کوچک رویان در حاشیه غربی پل و رودخانه به طرف جنوب از مسیر اصلی نور به نوشهر جدا می شود که پس از ساخت آسفالت 8 کیلومتری در کنار رودخانه ، کوه و دره جنگلی به آبشار آب پری می رسد ، این مسیر به نام گلندرورد و سوردار معروف است . جریان آب در شیب سنگی 60 درجه کوه منظره زیبایی را ایجاد کرده و دانه های سنگی در پایین جاده به طرف دره و وجود درختان جنگلی در سینه کش آن منظره رویایی را پدید آورده است .

شهر بلده :

شهر بلده مرکز بخش ییلاقی و کوهستانی بلده در 145 کیلومتری شهر نور واقع شده است . مسیر اصلی دسترسی به آن به صورت آسفالته در کیلومتر 45 جاده هراز و محور ارتباطی آمل به تهران در محلی به نام هردورود بوسیله یک پل به طرف غرب از جاده هراز جدا می شود و پس از طی یک مسافت 55 کیلومتری به شهر بلده می رسد. جاده در تمام طول مسیر از آبادی های خوش آب و هوا عبور می کند و در ادامه پس از عبور از بلده و با مسافت 55 کیلومتر در محل پل زنگوله به جاده کندوان وصل می شود . این شهر از لحاظ آب وهوا، مناظر طبیعی ، چشمه ها و آبشار در فصل تابستان پذیرای گردشگران زیادی است .

یوش و زادگاه نیما یوشیج :

یوش در فاصله 5 کیلومتری غرب بلده و در مسیری است که منتهی به جاده کندوانمی شود. علاوه بر جذابیت های طبیعی، زادگاه نیما یوشیج شاعر معروف و نوپرداز معاصردر آنجا قرار دارد و همواره مورد استقبال ادب دوستان جهان است . خانه نیما که آرامگاه وی نیز می باشد از بناهای متعلق به اواخر دوره صفویه است که با ویژگی های سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده و با پلان مربع شکل دارای یک حیاط مرکزی و اتاق های متعدد در اطراف حیاط می باشد. عناصر تزئینی آن شامل آجرکاری ، گچ بری ، رنگ کاری ، خراطی ، ارسی های زیبا و آینه کاری است که آثار مهم کشور می باشد .

فیل سنگی :

در مرکز روستای لاویج قطعه سنگ بزرگی وجود دارد که براثر عوامل و فرسایش طبیعی به شکل فیل نشسته بر زمین خودنمایی می کند که مسافران این روستای خوش آب و هوا از این منظره طبیعی و منحصر به فرد نیز دیدن می کنند . البته بعد از گذر از آب گرم لاویج با حداقل ده دقیقه پیاده روی می توانید از فیل سنگی هم دیدن نمایید.

بقعه آقاشاه بالو زاهد :

این بقعه در 3کیلومتری شرق چمستان واقع شده است . شهر چمستان در 15 کیلومتری شرق نور قرار دارد و مسیر آسفالته آن از داخل شهر نور آغاز و پس از عبور از مسیری زیبا به چمستان رسیده وپس از طی 15 کیلومتر به شهر چمستان ختم می گردد . بقعه مذکور در ضلع شمالی و مجاور با جاده قرار دارد .آقا شاه بالو از عرفای اواخر قرن 7 و اوایل قرن 8 هجری قمری و مرشد شیخ حسن جوری چهره اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است . بنای آجری با گنبدی مخروطی و تزئینات کاشیکاری بر روی مرقد آقا شیخ بالو زاهد ساخته شده که از آثار مهم تاریخی مازندران به شمار می رود .

آب گرم معدنی لاویج :

روستای ییلاقی لاویج در25کیلومتری جنوب چمستان در میان دره های جنگلی و زیبای البرز قرار دارد . در کیلومتر 3 چمستان به نور یک مسیر زیبای آسفالته به طرف جنوب از جاده اصلی منشعب می شود که با عبور از پارک جنگلی کشپل به لاویج ختم می شود . آب های گرم لاویج به دلیل خواص بالای درمانی برای دردهای استخوان و مفاصل و بیماری های پوستی همواره گردشگران فراوانی را در تمام فصول سال به خود اختصاص داده است ، امکاناتی مناسب نیز در آن منطقه برای اقامت و استفاده از آب معدنی ایجاد شده است. جاده چمستان به لاویج از پارک کشپل می گذرد و از میان جنگل عبور می کند به همین دلیل فضای دلپذیری را برای گردشگران فراهم می سازد .

پارک جنگلی کشپل :  

در ابتدای جاده آسفالتی لاویج در محور چمستان به آمل قرار دارد ، حاشیه زیبای ساحل رودخانه لاویج رود ، وجود چشمه های پرآب با زلالی ویژه ، امکانات نسبی اقامت و پارک بازی کودکان این پارک را به تفریحگاه مردم منطقه و مسافران غیر بومی تبدیل کرده است .  

قلعه پولاد بلده :

بر روی ارتفاعات شمالی مشرف بر شهر بلده یک قلعه عظیم به چشم می خورد که از معروفترین و بزرگترین قلعه های به جای مانده در شمال ایران است . این قلعه تا اوایل دوره صفویه دایر و مسکونی بوده و مرکز یکی از مقتدرترین قدرتهای محلی آن روز ایران محسوب می شد.

بقعه سلطان احمد بلده :

در داخل شهر بلده در دامنه کوه واقع شده و دومین بنای مرتفع شهرستان نور است گنبد آن مخروطی و مصالح آن از آجر و روکش گچ می باشد. در حد فاصل گنبد و بدنه نیز نورگیرهایی تعبیه شده و طاق نماهایی نیز اطراف آن را تزیین کرده اند . گنبد از داخل با مرکب سیاه زینت یافته و گچ بری های زیبایی نیز در آن دیده می شود و در دو قسمت آن نقش شیری را کشیده اند که ماری به دور کمر آنها حلقه زده است . کتیبه ای به خط کوفی وجود دارد که دوبار نام حضرت محمد ( ص ) و حضرت علی ( ع ) را نقش کرده اند . کتیبه چوبی روی صندوق نام شیخ احمد نوری و تاریخ 1102 هجری قمری را دارد .

آب بندان نور :

 در جنوب غربی شهر و قسمت شمال شرقی روستای عباسا واقع شده  است. این آب بندان علاوه بر تامین نیاز آبیاری زمین های کشاورزی هر ساله در فصول مختلف سال پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر می باشد که هر کدام جلوه ی خاصی به این آب بندان می دهند.

خشت پل:

در روی رودخانه لاویج رود شهر نور و در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر واقع شده که از بناهای دوران میرزا آقا خان نوری می باشد که تنها طاق مرکزی آن باقی مانده است.

آبشار حرم آب:

 با نام محلی حرام او در بیشتر ایام سال دارای آب بوده و در مسیر جاده رویان -کپ در نزدیکی دوراهی دونکوه (مسیر جاده سیاه سنگ)قرار گرفته که بسیار دیدنی و دل انگیز می باشد.

قله سوردار:

 این قله در جنوب شهر نور با ارتفاعی حدود 2000 متر کاملا" مسلط بر مناطق جلگه ای است که در  روزهای آفتابی و صاف چشم انداز زیباتری را از مناطق روستایی و شهری پایین دست و سواحل نور ایجاد میکند.

 

فاصله نقاط مهم و توریستی منطقه با شهر نور

 

ردیف

فهرست

زمان لازم

1

حرکت از نور به طرف آبشار آب پری

نیم ساعت

2

بازدید از آبشار آب پری و مناظر اطراف

یک ساعت

3

حرکت از آبشار آب پری به طرف پارک جنگلی نور

نیم ساعت

4

بازدید از پارک جنگلی نور و استفاده از دریا

-

5

حرکت از پارک نور به طرف آب گرم معدنی لاویج

دو ساعت

6

بازدید از روستای لاویج و آب معدنی و فیل سنگی

-

7

حرکت از لاویج به طرف پارک جنگلی کشپل

نیم ساعت

8

استفاده از پارک جنگلی کشپل

-

9

حرکت از پارک کشپل به طرف بقعه آقاشاه بالو زاهد در چمستان

-

10

بازدید از بقعه آقاشاه بالو زاهد

نیم ساعت

11

حرکت از چمستان به طرف بلده

نیم ساعت

12

بازدید از آثار تاریخی ، فرهنگی و طبیعی بلده شامل قلعه پولاد ، زادگاه نیما یوشیج ، بقعه سلطان احمد

-

 

ردیف

از شهر نور تا ...

فاصله بر حسب کیلومتر

1

تهران-جاده کندوان

۲۴۰

2

تهران-جاده هراز

۲۲۰

3

ساری

120

4

پارک جنگلی نور

5

5

آبشار آب پری

11

6

آبشار حرام او

30

7

سوردار

42

8

قلعه پولاد

145

9

بلده

145

10

یوش

152

11

اوزکلا

162

12

پیل

172

13

لاویج

40

14

آبگرم معدنی لاویج

40

15

بقعه سلطان احمد

145

16

پارک جنگلی کشپل

15

17

سد الیمالات

11

 

:منبع

ویکی پدیا

هتل نارنجستان

شرکت عمران گستر نور